Weigh the Possibilities

Incorporate math into your trip to the grocery store.  Fruits and vegetables are often sold by the pound. Ask your child to compute how much your produce will cost. For example, if you want 2 lb. of bananas, he can weigh a bunch and add or subtract bananas until he’s reached two pounds.  Then, he should multiply to determine the cost. If the bananas cost .50 cents a pound, how much will the two pounds of bananas cost?